★★★★★ 4.4 90 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by checkpointmotors.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • DIMENSIONS: 10" x 17" x 14" (Top Diameter x Bottom Diameter x Slant Height)
Size 10 x 17 x 14
Color Linen Eggshell
Shape Empire
Pattern Solid
Brand Name Royal Designs, Inc.
Style Name Classic
Unit Count 1.0 Count
Manufacturer Royal Designs, Inc.
Model Number HB-684-17LNEG
Material Type Linen
Mounting Type Spider Fitter
Shade Material Fabric
Number of Items 1
Required Assembly Yes
Additional Features Rust Resistant
Included Components Lamp Shade, Wood Clips (6)
Item Dimensions W x H 17"W x 14"H
Manufacturer Part Number HB-684-17LNEG
Recommended Uses For Product Floor Lamp Shade, Table Lamp Shade
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
90 ratings | 37 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (73)
4 stars
5% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (10)